Information til beboerne

 Birkeparken er pr. 1.1.2022 sammenlagt med

Bygmarken - Rise Bygade, og er nu 

boligforeningens afdeling 5. Syd.

                                             -----

Meddelelser fra før sammenlægning 1.1.2022 

Samarbejde omkring busforbindelse på  Nr. Ønlevvej

Som tidligere udsendt til samtlige beboere i området syd for Ringvejen, har organisationsbestyrelsen i Rødekro Andelsboligforening besluttet at sætte sig i spidsen for et samarbejde i området syd for Ringvejen for at få busforbindelse omkring Nr. Ønlevvej.

Hvorfor vi som boligforening arbejder med netop dette projekt, går vor beslutning på at arbejde for en bedre infrastruktur for de 372 husstande som kan få gavn at en busforbindelse, heraf tilhører de 134 husstande Rødekro Andelsboligforening

Der er oprettet en samarbejdsgruppe bestående af 4 organisationsbestyrelsesmedlemmer bosiddende i området, samt 4 beboere fra private husstande i området

 Der er nu rettet henvendelse til Trafikudvalget og Kollektiv trafikudvalget § 17 stk. 4 udvalg, vi har ikke endnu hørt fra Trafikudvalgets formand, med har fået en tilbagemelding fra kollektiv trafikudvalg, med det svar at de på første møde tager vor henvendelse op på mødet.

Vi vil fra samarbejdsgruppen gerne holde området orienteret om hvad der sker, derfor bruger vi dette medie, vi vender tilbage når der er nyheder.

Kontaktperson for udvalget

Hans Chr. Nielsen

Birkeparken 

-----

Har du kat ved din bolig uden din vilje.

 

Der har på mange afdelingsmøder været et problem med katte som opholder sig på steder hvor de ikke er ønsket

 

Jeg har hos bekendte set et apparat som kører på batteri, og udsender høje lyde som er ubehagelig for hunde og katte, hos dem har den nu virket i ca. 1 år og med god virkning.

 

 Apparatet er ikke til skade for hverken mennesker eller dyr, dyrene kan ikke lide lyden og finder et andet sted at være.

 

Den kan købes hos REAL i Flensburg, og koster 19,99 €, og kan ses på deres hjemmeside,

søg under Gardigo  Hunde-Katzen  

-----

Har du fået placeret et filtmærkat på din postkasse

Vi har i bestyrelsen fået oplyst at der her på Birkeparken er sat et lille filt mærkat på en del postkasser uden beboerne er vidende om det.

Der har i den sidste tid på Facebook været advaret om at personer har været rundt for at markere hvor der skal laves indbrud, vi ved ikke om de filtmærkater som er på vores postkasser er det samme.

Kik din postkasse efter om det er gældende hos dig, og fjern mærkatet.

Sagen er politianmeldt af 2 familier som bor i afsnit 1, og politiet vil køre lidt forbi.

Du kan følge udviklingen på en Facebook gruppe som er oprettet af Niels Christian Jacobsen

” os der bor på Birkeparken Rødekro”

 

Tømning af containere Birkeparken

Revovationsbeholder tømmes onsdage i lige uger

 

                Genbrugsbeholderen tømmes onsdage i Ulige uger.

    .

     
Modtag en sms inden skraldemanden kommer!

www.arwos.dk , hvor du også kan tilmelde dig til vores sms service, så du får en besked inden skraldemanden kommer.

 

 

 


 

 

 

 

| Svar

Nyeste kommentarer

29.07 | 13:20

Hej Betina
Vil du kontakte vor kontor på 74662370, det er dem som står for udlejningen
hilsen
Hans Chr. nielsen

29.07 | 13:18

Hej Britt
Vil du kontakte vor administration på tlf. 74662370, det er kontoret som står for udlejningen
Hilsen
Hans Chr. Nielsen

28.07 | 18:13

Hej er det muligt at leje fælleshuset fra torsdag d 26/8 kl 18 til d 28/8 kl 12
Vi bor Bøgeparken

14.03 | 15:21

Svend Lykke Andersen Tak for din kommentar på hjemmesiden, det er jo beboerne som i sidste ende på afdelingsmødet bestemmer om vi har gjort arbejdet godt nok.